pondelok 5. decembra 2016

Rozhovor so Sandrou Stammovou

Tento článok je z archívu, takže nie všetky informácie musia byť aktuálne. Rozhovor sa uskutočnil v máji v roku 2013. Myslím si, že aj napriek tomu je zaujímavý a inšpiratívny a že Vás zaujme rovnako ako aj mňa. Článok je prebratý z blogu zo stránky www.osobnytrener.net.

Rodáčka z Popradu, ktorá jazdí britský šampionát na motocykli Kawasaki v triede Superstock 1000. Okrem toho príležitostne pracuje ako trénerka a lektorka v alpskom lyžovaní, venuje sa modelingu, robí testovacieho jazdca, dostala ponuku vyučovať na okruhu a taktiež fotí pre časopisy po Európe.
Sandra miluje adrenalín, všetky druhy motošportu, šport ako taký (tenis, bicykel, posilka, beh, yoga, wakeboarding, lezenie, plávanie,...), jej záľubou je aj cestovanie, psychológia (je certifiikovaný mental game coach), športová psychológia, trávenie voľného času s rodinou a priateľmi.
Zaujíma sa taktiež o módu a túži mať vlastnú módnu značku.


1. Čomu sa venuješ (akej práci), ako dlho a ako si sa k tomu dostala?
Ako som spomínala, hlavnou životnou náplňou sú pre mňa momentálne motorky a moja kariéra v tejto oblasti... Začala som pretekať na Novom Zélande, po ukončení vysokej školy v Prahe pred štyrmi rokmi, rovno v najvyššej triede Superbike. Je to dlhý príbeh ako som sa k tomu dostala, v podstate som jazdila od 18 iba na cestách a mojím snom bolo dostať sa na okruh a pretekať. Nikdy by som si nemyslela, že sa mi to podarí a že sa dostanem takto ďaleko v tomto športe... Vážim si čo mám a dúfam, že sa mi raz podarí dosiahnuť môj cieľ v pretekaní, čo je svetová súťaž ... Moto GP je nereálne... No ale človek nikdy nevie...:)
Predtým som bola pár rokov profesionálna lyžiarka.


2. Akú prípravu a čo všetko si vyžaduje tvoja práca?
V prvom rade sponzorov... :)) No a teraz čo sa týka mňa, tak je to tréning, ktorý sa skladá z fyzickej prípravy, tréning na motorke (okruh, motocross) a psychická príprava. V podstate ja trénujem už od 12 rokov pravidelne a nikdy som s tým neprestala, aj keď som mala 6 operácií kolien z lyžovania, milujem záťaž a necítim sa dobre keď netrénujem, asi je to závislosť... Od kedy jazdím závodne na motorkách, samozrejme že som zmenila tréning, ktorý závisí na tom, že či som v sezóne alebo mimo sezóny....


3. Ako sa udržiavaš v kondícii? Aké pohybové aktivity sú súčasťou tvojich tréningov? Ako často a kde trénuješ?
V podstate ak môžem, trénujem  5 až 7 krát do týždňa, záleží či v sezóne alebo mimo sezóny... Taktiež môj tréning závisí od toho, v ktorej krajine sa v danú dobu nachádzam. Dva roky som žila na Novom Zélande, skoro rok v Austrálii a teraz už som dva roky v Anglicku, ale cez zimu sa zvyčajne vrátim na Zéland alebo niekde do tepla aspoň na nejakú dobu.... Samozrejme v teplých krajinách robím viac športu vonku, takže hlavne beh, bicykel, yogu, spinning tenis, wake boarding, plávanie a posilňovňu.... Posilňovňa je obrovskou súčasťou môjho tréningu už 14 rokov, lebo v podstate je to jedno, či je zima alebo teplo, v posilke sa dá stále trénovať..... Ak sa nachádzam v zimných krajinách, tak hlavne lyžujem, cvičím a robím yogu... Môj tréning závisí od veľa faktorov, hlavne ho sústreďujem na to, čo potrebujem dosiahnuť v blízkej dobe... Často som aj zranená, takže musím improvizovať a robiť čo sa dá.... Dávam si aj pauzu, samozrejme na regeneráciu, pred každým pretekom trénujem len ľahké kardio, ako napríklad bicykel.... V posilňovni trénujem kardio, taktiež s váhami a dlhý strečing...
4. Tréningy absolvuješ sama alebo pod dohľadom špecializovaných trénerov? Trénuješ aj individuálne?
Trénujem len individuálne posledné tri roky, mám už dostatočné skúsenosti od mojich predchádzajúcich trénerov a viem, čo moje telo potrebuje, aby som dosiahla kondíciu, ktorú si môj šport vyžaduje a samozrejme aj všeobecnú kondíciu a zdravie... Nerada sa prispôsobujem v tréningu... Počúvam svoje telo a dodržiavam prísnu diétu, ktorá mi pomáha, aby som mala energiu a cítila sa dobre, taktiež, aby som nepriberala zbytočne, keďže mojím cieľom je vážiť čo najmenej, mať silu a vytrvalosť... Pre mňa je strava 70 % úspechu, ak nie viac... Vyhýbam sa veľkým svalom, keďže tie spotrebujú viac kyslíka a spôsobujú mi pomalý prietok krvi, hlavne na ramenách, do rúk keď jazdím... Na yogu nedám dopustiť, zvýšila mi flexibilitu, netrpnú mi ruky a taktiež som posilnila aj vnútorné svaly... Robím hlavne power yoga a hot yoga.


5. Ako rada tráviš voľný čas?
Trénujem, cestujem, stretávam sa s priateľmi, študujem psychológiu, chodím do kina a prídem občas na Slovensko, stráviť čas s rodinou... Neobsedím, rada som stále zaneprázdnená... Voľný čas je pre mňa v podstate science fiction :) Najradšej by som trénovala na okruhu každý deň...Sandre veľmi pekne ďakujem za jej čas a ochotu podeliť sa o jej zaujímavom živote a skúsenostiach.

Sandra pre ženy zanechala odkaz, ktorý vás môže motivovať a byť vám nápomocný:

Je to všetko v nás, všetko sa dá dosiahnuť ak to naozaj chceme .... Dôležité je nájsť si silnú motiváciu, ktorá je len naša a nie závislá na druhých a mali by sme to robiť pre seba, pretože takú motiváciu nám nikto nezoberie... Určite motivácia pre nás ženy je to, aby sme vyzerali dobre a cítili sa dobre vo svojom tele, nielen fyzicky, ale aj psychicky, keďže mi ženy sme podľa môjho názoru dosť komplikované...
Samozrejme, aby sme boli zdravé a v kondícii...
Takže v prvom rade by som odporúčala si dať dokopy stravovanie, možno aj ísť na individuálne testy, pretože každému človeku robí iná strava dobre.... Taktiež pitný režim... Potom by som sa určite poradila so špecialistom o tréningu, tréning musí byť ušitý na mieru... Začala by som od športov, ktoré ma bavia, pretože na tieto športy máme väčšiu motiváciu.... Jasné, že tréning je dlhodobá záležitosť, ale výsledky sa dajú dosiahnuť veľmi rýchlo, len to chce disciplínu a dostať sa postupne do rytmu, navyknúť si na tréningové jednotky ... Telo si ich bude potom samo vyžadovať... Všetko treba s mierou a treba počúvať aj svoje telo, regenerácia je veľmi dôležitá.... Hot yoga je veľmi dobrý tréning a rehabilitácia v jednom... Páli sa tam veľmi veľa kalórií, keďže je to 1,5 hodiny v miestnosti, kde je vlhko a 42 stupňov....
Taktiež veľmi dôležité je nájsť si záľubu, či v tréningu alebo v strave, nebrať to ako niečo čo robíme za trest.... Tréning a zdravý životný štýl sa stane súčasťou nášho života a som si istá, že už si žiadna žena nebude vedieť predstaviť plnohodnotný život bez toho.... Veď o čom sú tie dni, ak sa necítime dobre zvnútra aj zvonku..?

BONUS: Video

           

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára